Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Zabezpieczenia przeciwpożarowe konstrukcji stalowych oraz drewnianych
(2022-07-11)

Budując jakąkolwiek konstrukcję nie można zapominać o odpowiednim zabezpieczeniu przeciwpożarowym. Może nas ono uratować nie tylko od utraty całego dobytku, ale i zapobiec tragedii.

Warto jednak wiedzieć, że w zależności od wykorzystanego do budowy materiału, należy zastosować inne środki. Przyjrzymy się im zatem i jakiej ochrony wymagają. 

Jak zabezpieczyć konstrukcję stalową? 

Wielu osobom może wydawać się, że stali zabezpieczać nie trzeba – przecież wiadomo, że jest to materiał niepalny. Jednak takie myślenie to błąd! Stal doskonale przewodzi bowiem ciepło i już w temperaturze 400-500 stopni Celsjusza może stać się plastyczna. I to właśnie przed wysoką temperaturą należy ją chronić. Zastosować możemy do tego: 

  • farby ognioochronne – najbardziej estetyczne, ale też najtrudniejsze w nakładaniu, 
  • płyty ognioochronne – tworzą cienką, jednowarstwową powierzchnię i pozwalają na szybki montaż,
  • natryski – zazwyczaj stosowane w miejscach, w których estetyka nie ma większego znaczenia. 

To, jaki rodzaj zabezpieczenia wybierzemy, nie zależy jedynie od czynników estetycznych. Każdorazowo musi to być konsultowane z architektem, ponieważ rodzaj zabezpieczenia zależy również od samego projektu, w tym użytych materiałów i przeznaczenia budynku. 

Zabezpieczenie konstrukcji drewnianej

W tym przypadku również jest wiele czynników wpływających na rodzaj zabezpieczenia. Chodzi tutaj o to, jakiego rodzaju konstrukcja została zastosowana, do czego służy i jaką wizję ma projektujący architekt. Jeżeli wybudowany ma być np. drewniany strop, który może być zasłonięty, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się płyty ognioodporne. Dzięki nim zabezpieczamy drewno przed bezpośrednim działaniem ognia. 

W przypadku konstrukcji odsłoniętych w grę wchodzą lakiery i impregnaty. Rynek tego typu materiałów staje się coraz bogatszy, a one same różnią się od siebie właściwościami i stopniami ochrony, którą zapewniają. 

Przeciwpożarowe zabezpieczenie żelbetu

Pożar tego typu konstrukcji również może być bardzo niebezpieczny. W wysokich temperaturach z materiału odparowuje woda, wskutek czego sam beton zaczyna odpryskiwać. Sposoby zabezpieczenia są podobne jak w przypadku stali – sprawdzają się płyty i natryski (dotychczas najczęściej stosowane), ale dostępne są również specjalne farby. I w tym przypadku bardzo dużo zależy jednak od przeznaczenia naszej konstrukcji. 

Jak widać, do dyspozycji mamy wiele rozwiązań. Zawsze należy pamiętać jednak o tym, żeby decyzję podejmować w porozumieniu z projektantami. Więcej informacji o tym, jakie są różnice w zabezpieczaniu przeciwpożarowym konstrukcji opartych na różnych materiałach, można znaleźć na: https://www.promat.com/pl-pl/budownictwo/centrum-wiedzy/strefa-eksperta/198695/materialy-do-zabezpieczen-przeciwpozarowych-a-rodzaj-konstrukcji-budynkow/